Czerwony trójkąt, to znak rozpoznawczy producenta szwajcarskich zegarków Alpina. Inspirację kształtu tego logo stanowił alpejski szczyt Matterhorn, leżący na granicy Szwajcarii i Włoch.
Historia marki rozpoczęła się w 1883 roku, za sprawą Gottlieba Hausera w Genewie, gdzie firma funkcjonuje do dziś. Przełomowym momentem w dziejach firmy był rok 1903, gdy grupa zegarmistrzów, miłośników gór i alpinizmu zawiązała porozumienie, na mocy którego pod wspólnym szyldem zaczęli tworzyć, rozwijać i sprzedawać zegarki Alpina. Jak na ówcześnie obowiązujące standardy, było to dość odważne i nowatorskie rozwiązanie.
Będąc prawdziwym pionierem szwajcarskiego zegarmistrzostwa, Alpina zgłosiła liczne patenty i opracowała innowacyjne mechanizmy. Stworzyła koncept zegarka sportowego, prezentując legendarny model Alpiner 4 - antymagnetyczny, antywstrząsowy, nierdzewny, wodoszczelny.
Specjalna konstrukcja, funkcjonalność i wykorzystywane materiały umożliwiają aktywność sportową w wymagających warunkach, występujących przy wspinaniu, lataniu, czy nurkowaniu. Zegarki bardzo dobrze sprawdzają się w ekstremalnych środowiskach, radząc sobie na dużych wysokościach oraz głębokościach.
Kontynuując wizję Gottlieba Hausera współcześni zegarmistrzowie Alpiny, również posiadają innowacyjne podejście, projektując i produkując funkcjonalne zegarki sportowe, które z największą precyzją i niezawodnością działają w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, jak na przykład Alpy.
Ponad 130 lat od narodzin marki zrodziła się idea, aby połączyć siły i doświadczenie i zaprojektować nowoczesny zegarek, odpowiadający potrzebom współczesnego outdoorowca. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, jakim niewątpliwie jest portal Kickstarter, Alpina zaprosiła innych użytkowników do stworzenia zegarka outdoorowego - AlpinerX.
Sportowy, mocny wygląd, wysokiej jakości materiały i wyrafinowane detale czynią z AlpinerX idealne rozwiązanie dla outdoorowców ceniących wygląd tradycyjnych zegarków i funkcjonalność, jaką zapewniają smartwatche Alpina.
Alpina nieustannie inwestuje w najnowocześniejsze maszyny i procesy produkcyjne, dlatego ich produkcja to nie tylko pracownie zegarmistrzowskie, ale także zaawansowane technologicznie laboratoria. Zegarmistrzowie Alpiny korzystają z najnowocześniejszych, precyzyjnych narzędzi, które są obecnie dostępne na świecie, a każdy zegarek, przed opuszczeniem fabryki przechodzi rygorystyczne testy jakościowe i zaawansowaną kontrolę wyjściową. W celu spełnienia wysokich kryteriów jakościowych i sprawienia, by zegarki mogły nazywać się Alpina, każdy element musi być ręcznie zmontowany w pracowniach marki, przez zespół wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów.
Filozofia "Alpinistów" bezwarunkowo formułuje odpowiedzialne podejście, jakiego należy spodziewać się od sportowców, przebywających w najtrudniejszych warunkach naturalnych:
Marka deklaruje, że byłaby wyjątkowo dumna, gdyby osoba podzielająca te wartości i identyfikująca się z nimi, miała na ręku zegarek Alpina, stając się jednym z ich "Alpinistów". Misją marki jest dalsze propagowanie tych wartości poprzez produkcję zegarków sportowych.
Przez swoje długoletnie dzieje, Alpina zawsze była producentem kalibrów i komplikacji. Wśród jej godnych uwagi kalibrów z XX wieku można znaleźć takie wzorce przemysłu, jak Kaliber 877, "engine" "Alpina Techno", mechaniczny Kaliber 592, jedna z najtrwalszych konstrukcji mechanizmów zegarkowych swojego pokolenia, oraz słynny Kaliber 584 z 17 kamieniami szlachetnymi, nazywany również "Hammerautomatik".
Od powrotu w 2002 roku Alpina wprowadziła pięć nowych kalibrów, które zostały w pełni opracowane, wyprodukowane i zmontowane w szwajcarskim zakładzie Alpiny. Dzięki wprowadzeniu kalibrów własnej produkcji, takich jak Tourbillon, Regulator, World Timer, Small Date Automatic i Flyback Chronograph, Alpina ponownie zajęła należne jej miejsce w gronie nielicznych niezależnych szwajcarskich producentów zegarków, którzy w pełni rozwijają i produkują własne kalibry wewnętrznie.