Marka Citizen to ponad 100letnia historia dążenia do doskonałości i poszukiwania nowych rozwiązań w dziedzinie zegarmistrzostwa. Powstała w 1918 roku marka od początku swojego istnienia stawiała na innowacyjność i precyzję. Wynikiem tych dążeń było powstanie w 1924 roku zegarka kieszonkowego pod szyldem Citizen (ang. Obywatel) od którego marka przejęła nazwę wychodząc poza azjatycki rynek.
Pierwsze produkty wychodzące spod ręki japońskiego producenta cechowały wysoka cena i niedostępność dla mniej zamożnej części społeczeństwa. Związane było to głównie z ogromem inwestycji jakie trzeba było ponieść aby wdrożyć produkt do realizacji. Miało się to zmienić dzięki interwencji ówczesnego burmistrza Tokio, gdzie firma miała i do dziś ma swoją główną siedzibę. Według jego koncepcji czasomierze produkowane w tych zakładach miały być dostępne dla każdego obywatela świata. Nazwa Citizen doskonale odzwierciedla tą wizję.
Globalna ekspansja marki Citizen rozpoczęła się w 1930 roku i od tego momentu obserwować możemy ciągły pęd za doskonałością marki. Owocem wzmożonej pracy konstruktorów Citizen były pierwszy na świecie wstrząsoodporny mechanizm umieszczony w zegarku Parashock oraz pierwszy wodoodporny czasomierz, wyprodukowany na japońskiej ziemi- Parawater.
Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju marki było wejście, w 1969 roku, na rynek europejski, do tej pory zdominowanym przez marki szwajcarskie. W tym samym czasie rozpoczęto również budowanie renomy w Stanach Zjednoczonych.
W 1970 roku, na skutek fascynacji kosmosem, producent zdecydował się na użycie w produkcji swoich zegarków ultranowoczesnego materiału, jakim jest tytan. Podnosiło to w zdecydowany sposób prestiż zegarka ale w równej mierze komfort jego użytkowania, dzięki wyjątkowym właściwościom tego materiału. Koniec lat 70tych to wypuszczenie na rynek zegarka zasilanego solarnie- Citizen Quartz Crystron Solar Cell. Synchronizacja radiowa w zegarkach Citizen zagościła w zegarkach Citizen w 1993 roku, natomiast rok później pojawił się flagowy mechanizm Eco Drive, który do dziś gości we wnętrzach zegarków tego japońskiego producenta. Pozwalał on (i nadal pozwala) na ładowanie akumulatora za pośrednictwem całej tarczy zegarka, co dziś gwarantuje do 720 dni pracy bez doświetlania.
Marka Citizen nie spoczywa jednak na laurach. Wciąż obserwować możemy pogoń za doskonałością i poszukiwaniem nowych rozwiązań. Aktualnie marka jest niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii słonecznej w zegarkach. Na rynku dostępne są różne modyfikacje tej technologii jak choćby pozyskiwanie energii słonecznej za pośrednictwem szkła z włóknami krzemowymi czy wykorzystywanie do tego celu zewnętrznych części koperty.
Citizen to również globalny gigant w branży zegarmistrzowskiej. Mechanizmy Citizen- Miyota, goszczą w niezliczonych modelach zegarków innych producentów, oferując doskonałą jakość oraz precyzję w bardzo konkurencyjnej cenie.
Citizen to prawdziwy obywatel świata.