Uznana na całym świecie marka Seiko powstała w 1881 roku, kiedy to Kintarō Hattori otworzył sklep i serwis zegarków w centralnej części Tokio, natomiast w 1892 otwiera fabrykę Seikosha i jeszcze w tym samym roku rozpoczęto produkcję zegarów ściennych, a niespełna 3 lata później zegarków kieszonkowych.
W 1913 roku, ze względu na wzrastającą popularność zegarków kieszonkowych, Kintarō Hattori poszedł krok naprzód i postawił zadanie stworzenia pierwszego japońskiego zegarka na rękę, kolekcja nosiła nazwę – Laurel. Produkowane były w ilości od 30 do 50 egzemplarzy dziennie, natomiast w 1924 roku rozpoczęto produkcję zegarków pod marką Seiko, rok po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie Kantō, które zniszczyło fabrykę Seikosha
W 1929 roku, podczas wielkiego rozwoju sieci linii kolejowych w Japonii, Seiko zostało wybrane na oficjalnego dostawcę zegarków do Japońskich Kolei Państwowych.
W 1964 roku Seiko zostaje oficjalnym dostawcą pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na te okazję zegarki zostały zaprojektowane i testowane przez Adriaana Paulena, ówczesnego prezydenta IAAF.
Jeszcze w tym samym roku Seiko rozpoczyna produkcję zegarków z fabrycznie wbudowanym stoperem, natomiast rok później - wodoodporne zegarki z możliwością zanurzenia w wodzie do maksymalnej głębokości 150 metrów
Pięć lat pod debiucie Seiko na Igrzyskach Olimpijskich, Seiko zaprezentowało pierwsze na świecie zegarki z automatycznym chronografem, a także modele kwarcowe z linii Quartz Astron.
Następnie firma Hattoriego przedstawiła światu, innowację w dziedzinie zegarków oferując pierwszy na świecie zegarek z wyświetlaczem LCD, a dwa lata później premierę miał model tytanowy z możliwością zanurzenia w wodzie na maksymalną głębokość 600 metrów. Lata 80 XX wieku przyniosły zegarki z wbudowanym tunerem TV i dyktafonem oraz pierwszy kwarcowy chronograf i pierwszy ceramiczny model, który działał do głębokości 1000 metrów.
Seiko w genach ma produkcję zegarków dokładnych i wytrzymałych. Swoimi innowacjami zapadli w sercach swoich klientów a i jakość wykonania miała tu również ogromne znaczenie. Fakt, że Seiko w dalszym ciągu produkuje wszystkie swoje podzespoły bez angażowania firm zewnętrznych, świadczy o sile marki i kunszcie zegarmistrzowskim.